Sunday, May 5, 2013

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL



FORMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR


1.  Mata Pelajaran dan Kelas           :  Pendidikan Moral Tahun 3

2.  Nilai / tajuk                                    :  Kerajinan / _______

3.  Masa                                  :  10.40 -11.40 pagi (60 minit)

4.  Standard Pembelajaran  : 11.1.1, 11.1.2, 11.1.3, 11.1.4,

5.  Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:      
Penaakulan Moral       :   i. menyatakan  3 cara bersikap rajin di sekolah.
                                          ii. menyatakan  3 kepentingan bersikap rajin di sekolah
Perasaan Moral          :      berasa gembira apabila bersikap rajin di sekolah
Perlakuan Moral         :      menunjukkan sikap rajin dengan berusaha mencari gambar-gambar      
                                           kerajinan dari internet.

6.  Pengetahuan sedia ada : Murid telah belajar tentang nilai kerajinan dalam tahun 2.

7.  Teknik  :  Bercerita

8.  Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Set induksi:
  1.  Guru menunjukkan gambar-gambar sebuah cerita.
  2.  Guru mengajukan beberapa soalan.
Langkah 1:
  1.  Menjana idea murid dengan meminta murid bercerita berdasarkan gambar-gambar   tersebut.
  2. Menjana idea murid dengan meminta murid memberi pendapat tentang nilai-nilai dalam cerita tersebut dengan menggunakan thinking tool (Bubble Map).
  3. Guru menjelaskan nilai kerajinan.
Langkah 2:
  1. Guru mempaparkan teks cerita dan murid diminta membaca teks tersebut.
  2. Guru menggunakan thinking tool (Human Flow Map) untuk memastikan kefahaman murid terhadap cerita tersebut.
  3. Perbincangan kelas dijalankan dengan mengaitkan aktiviti-aktiviti di sekolah dan kepentingan bersikap rajin.
Langkah 3:
  1. Dalam kumpulan, murid menggunakan internet untuk mencari 2 gambar berkaitan kerajinan di sekolah.
  2. Sumbangsaran perasaan murid berdasarkan gambar-gambar tersebut dan menyatakan kepentingan bersikap rajin.
Penutup:
  1. Guru membuat kesimpulan dari hasil dapatan murid.

9.  EMK:
              i.      Kreativiti – menjana idea, sumbangsaran
              ii.     TMK  - Menggunakan internet

10.  Bahan Bantu Mengajar:
        Gambar-gambar cerita, gambar-gambar kerajinan, lembaran kerja.

11.  Penilaian P dan P:
i.      lembaran kerja (Nyatakan aktiviti-aktiviti kerajinan di sekolah)
ii.     gambar-gambar yang diakses oleh murid dari internet
iii.    murid dapat menceritakan perasaan apabila bersikap rajin
12. Refleksi
             i.   30 orang murid  telah mencapai objektif yang ditetapkan.
             ii.  3 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran akan datang.
  

1 comment: